КЗ "Дніпрорудненська гімназія "Софія" - ЗОШ I-III ступенів №1"


RSS

НАРКОЛОГІЧНИЙ ПОСТ У ДІЇ

 

Алкоголь – отрута, яка негативно впливає на весь організм людини: в першу чергу на центральну нервову систему. 
Навіть мінімальні дози алкоголю погіршують розумові здібності, ведуть до послаблення пам’яті і зниження здібності критичного оцінювання своїх дій. 
Початком всіх алкогольних напоїв є винний або етиловий спирт С2Н5ОН (етанол), який викликає сп’яніння. 

Доки діти не досягнуть певного віку їх підстерігають проблеми світу, побудованого стереотипами дорослих. У цьому світі діти відчувають себе ніяково, як не в своїй тарілці.

 

За результатами науково-дослідної роботи в рамках реалізації Міжгалузевої комплексної  програми «Здоров'я нації» була розроблена інформаційно-освітня протиалкогольна програма «Сімейна розмова», яка передбачає залучення представників сімей до питань формування  свідомого ставлення дітей до проблеми вживання алкоголю.

Основна ідея програми - виховати в учнів відповідальне ставлення до власного здоров'я у профілактичній співпраці з їх батьками.

Інформаційно-освітня протиалкогольна програма «Сімейна розмова» відповідає стратегії повного виключення можливості вживання учнями будь-яких алкогольних напоїв (згідно з чинним законодавством України заборонено продаж та вживання алкогольних напоїв дітьми до 18 років). Програма передбачає тісну взаємодію педагогічних працівників та батьків учнів у питанні превенції вживання алкогольних напоїв. Заняття з дітьми та батьками побудовані в інтерактивній формі з використанням сучасних профілактичних технологій.

Метою даної програми є забезпечення сучасного уніфікованого цілісного інформування й навчання учнів та їх батьків з профілактики алкогольних проблем в умовах загальноосвітніх навчальних закладів.

Основними завданнями інформаційно-освітньої протиалкогольної програми «Сімейна розмова» є:

- системне проведення профілактичних занять для учнів та їх батьків; підвищення соціальної та особистісної компетентності учнів; забезпечення цілісного інформування і навчання з питань попередження алкогольних проблем;

- формування навичок підтримки здорового способу життя; формування навичок особистісного захисту, а саме: протистояння соціальному тиску, відстоювання власної позиції, впевнена поведінка, ефективне спілкування, критичне мислення, самоповага, самоконтроль, прийняття рішення;

- зменшення особистісних факторів ризику та підвищення особистісних факторів захисту;

- підвищення компетентності батьків щодо факторів захисту від алкогольних проблем в умовах сімейного життя;

- допомога батькам в усвідомленні того, що головна роль в профілактиці проблем, пов'язаних із вживанням алкоголю, належить сім'ї.

 

 

До чого призводить вплив алкоголю на дитячий організм?

  

Адже більшість із дорослих  не проти іноді пропустити по келишку вина або пляшечці пива в хорошій компанії для підняття настрою. У дітей формується індивідуальна думку з приводу алкоголю до того, як вони спробують свою першу чарку. Природно дивлячись на дорослих, вони асоціюють алкоголь з веселощами, зі святковим настроєм або із звичайним проведенням дозвілля. І незалежно від наших бажань, наші діти коли-небудь опиняться в такій ситуації, коли їм запропонують випити. Звичайно, багато хто не відмовляться, хоча в школах і вдома дорослі розповідають про шкоду тютюнопаління та розпивання спиртних напоїв, але дивлячись на дорослих, підлітки чинять так само. Більшість підлітків зараз рясно вживають пиво, так само жодне свято не обходиться без спиртного (наслідують приклад батьків).

 

 - Що називають алкоголем?

Алкоголь — це летюча прозора рідина, що має своєрідний пекучий смак. За своїми фармакологічними властивостями (наприклад, здатність пригнічувати центральну нервову систему (ЦНС)) є близьким до барбітуратів. Алкоголь є складовою частиною різних алкогольних напоїв.

 

 

 

 

- Яку дозу алкоголю називають стандартною?

Міжнародна стандартна доза алкоголю дорівнює приблизно 10 г абсолютного етилового спирту, тобто 1 стандартна доза містить:

330 мл пива

100 мл вина

25 мл горілки чи коньяку

 

 

 

 

 - Чи можливе безпечне вживання алкоголю?

Так, але ця безпека відносна. Таке вживання алкоголю називається «керованим».

Для дорослих людей, які надмірно (тобто ризиковано) вживають алкоголь,

були встановлені наступні межі відносно безпечних доз вживання алкоголю:

1.                  Для чоловіків не більше, ніж 14 стандартних доз на тиждень і не більше 3 доз за один день.

2.                  Для жінок не більше 9 стандартних доз на тиждень і не більше 2 доз за один день.

3.                  Не менше 2 днів на тиждень без алкоголю.

Важливо розуміти, що у житті бувають випадки, коли одна-дві дози алкоголю вже забагато - за кермом, під час вагітності, прийманні ліків, за наявності алкогольної або наркотичної залежності, під час індивідуального несприйняття алкоголю. Важливо зазначити, що вищезгадані рекомендації не стосуються людей, які мають алкогольну залежність, а також дітей та підлітків.

 

- Що означає ризикове вживання алкогольних напоїв?

Це означає вживання алкогольних напоїв понад 6 стандартних доз на день. Ніколи не пийте більше 5 доз алкоголю в день, намагайтесь не вживати алкогольні напої принаймні 3 дні на тиждень.

 

 

 

Що відбувається в організмі людини в результаті вживання алкоголю?

 Вплив алкоголю на серце

 Алкоголізм та його наслідки для серця вельми негативні і небезпечні, оскільки серце є головним органом, за допомогою якого здійснюється кровообіг в нашому  організмі, при попаданні алкоголю в кров воно першим отримує на себе удар. За статистикою, більше третини всіх смертей від хвороб серця пов'язано з  вживанням алкоголю. Переганяючи кров наповнену алкоголем, воно працює в посиленому режимі, при цьому навантаження на нього зростає в кілька разів, саме  тому у людей в стані алкогольного сп'яніння спостерігається прискорене серцебиття, при цьому відбувається порушення нормального кровообігу, підвищується  кров'яний тиск, що веде до руйнування найдрібніших кровоносних судин.

 

 

 

 

 Вплив алкоголю на печінку

 Печінка - це головна "очисна споруда" організму, все, що потрапляє в кров, проходить через неї, і всі шкідливі речовини, які опинилися в нашій крові,  нейтралізуються саме всередині печінки. Як і серце, печінка працює без перерв цілодобово, переганяючи через себе величезні кількості крові, тому вплив  алкоголю на печінку один з найбільш згубних. Ожиріла і збільшена печінка не здатна розщеплювати алкоголь, тканини запалюються і починається її руйнування,  тупий біль, нудота і блювота вірні ознаки алкогольного гепатиту. В цьому випадку потрібно негайне лікування, в іншому випадку вплив алкоголю на печінку  переросте в останню стадію - цироз.

 


 Вплив алкоголю на нирки
 Роль нирок в організмі не менш важлива, ніж роль печінки. Вони виконують роль фільтра і виводять з організму велику частину відпрацьованих продуктів  життєдіяльності і є головним органом сечовидільної системи. Вплив алкоголю супроводжується постійною інтоксикацією нирок, а з часом знижує їх функції, що  веде до недостатнього виведення з організму залишкових продуктів життєдіяльності. В результаті відбувається отруєння організму, зниження імунітету,  з'являється сприятливе середовище для розмноження вірусів і появи багатьох хвороб, які зазвичай навіть не пов'язують з погіршенням роботи нирок. З'являється  ризик виникнення каменів у нирках і злоякісних пухлин, які можна усунути тільки шляхом хірургічного втручання, а в багатьох випадках пухлини діагностуються  вже на стадії, коли їх усунення вже неможливе, що неминуче веде до втрати нирки або до смертельного результату.


 Вплив алкоголю на легені

 На перший погляд може здатися, що алкоголь не має ніякого відношення до дихальної системи і вплив на легені надавати не повинен, однак це не так. Алкогольні  пари конденсуються в легенях і з диханням виводяться з організму, а оскільки алкоголь речовина агресивна, то вона руйнує легеневу тканину, що неминуче веде  до погіршення роботи легенів. Під впливом алкоголю легені починають працювати в посиленому режимі, оскільки організму стає необхідним більше повітря. Однак  посилена робота легенів ніяк не збільшує надходження в організм кисню, а скоріше навпаки, це веде до осушення слизових оболонок дихальних шляхів, які  повинні захищати організм від попадання в нього шкідливих бактерій. Із-за цього імунітет організму слабшає, а найголовніше, що виникає підвищена небезпека  розвитку туберкульозу.


 

Травна система

 Насамперед, при вживанні всередину, алкоголь потрапляє в шлунок і руйнує його слизові оболонки, які захищають стінки шлунка і відіграють важливу роль у  травленні. Руйнівний вплив так само виявляється і на підшлункову залозу, яка відіграє важливу роль у виробленні інсуліну. Не можна не згадати про те, що  алкоголь, будучи речовиною токсичною, небезпечно впливає не тільки на шлунок, а й на кишечник. Оскільки в кишечнику накопичується перероблена їжа, яка з  часом виводиться з організму, то при змішуванні їжі з алкоголем виходить безліч шкідливих речовин, які при розпаді затримуються в товстому кишечнику,  всмоктуючись в його тканини. При цьому відбувається постійна інтоксикація і значно підвищується ризик розвитку ракових пухлин в товстому кишечнику і шлунку.  Пухлини в шлунково-кишковому тракті діагностуються досить складно і часто на вже  на неоперабельних стадіях. Рак в травній системі на порядок частіше  зустрічається у людей, які регулярно вживають алкоголь.


 Вплив алкоголю на головний мозок

 Величезну небезпеку становить алкоголь для такого складного і чутливого до будь-яких подразників органу, як головний мозок. Потрапляючи в кров, алкоголь має  властивість склеювати еритроцити (червоні кров'яні тільця), що особливо небезпечно для мозку, оскільки такі кров'яні згустки закупорюють дрібні кровоносні  судини, перекриваючи доступ кисню до мозкових клітин, в результаті чого вони гинуть від кисневого голодування. Кора головного мозку руйнується, це впливає на  мозкову діяльність, утворюються тромби і підвищується ризик інсульту, наслідки від якого можуть бути дуже і дуже важкими, до повної втрати контролю над своїм  тілом і моментальної смерті внаслідок перерваного тромбу і крововиливу в мозок.


 Репродуктивні функції і статеві органи

 Повноцінна робота статевих органів залежить не тільки від фізичного стану організму, але і від нормальної мозкової активності, а алкоголь негативно впливає на те  й інше. Алкоголь ушкоджує всю статеву систему, руйнуючи кровоносні судини, є однією з головних причин безпліддя і викиднів у жінок, або народження  нездорового потомства.



 

Впровадження програми «Сімейна розмова» для учнів навчального закладу

В рамках впровадження інформаційно-освітньої протиалкогольної програми «Сімейна розмова» передбачено проведення  профілактичних занять з учнями 7-8-х класів.

Періодичність - одне заняття на тиждень. Профілактична робота проводиться у класній кімнаті.

До початку роботи з учнями обов'язково проводиться презентація програми для батьків, на якій вони підписують аркуш-погодження на участь їх та їхніх дітей у Програмі.

Сценарії занять для учнів побудовані в інтерактивній формі. З метою розвитку в учнів особистісного захисту та формування критичного мислення щодо психоактивних речовин та -аслідків їх вживання, заняття представлені у вигляді дослідження тематичної інформації. Протягом 8 занять учні вчаться розрізняти факти від міфів щодо наслідків вживання алкоголю фізичні, психічні, соціальні), оцінюють інформацію, порівнюють її із наявними знаннями, роблять висновки.

Особливістю програми для учнів виступають анкети для самооцінки та домашні завдання,що знаходяться в «Сімейному щоденнику для Сімейної розмови». Учням надається можливість обговорити важливі питання про здоров'я та наслідки вживання алкогольних напоїв зі своїми батьками, розвіяти міфи та встановити факти. Прийняття усвідомленого рішення в ситуаціях, пов'язаних із вживанням алкогольних напоїв напряму залежить від рівня інформованості людини. Наявність міфічних знань щодо наслідків вживання алкогольних напоїв може привести до небезпечних дій. Наявність достовірної інформації щодо наслідків їх вживання допомагає прийняти рішення на користь повної відмови від вживання алкогольних напоїв.

 

За детальнішою інформацією звертайтеся до

практичного психолога – Голобокової Оксани Миколаївни

та

соціального педагога – Мовчан Валентини Петрівни

 

Вони завжди відкриті до діалогу з вами та готові надати кваліфіковану допомогу